Forum STREFA 51 Strona Główna
Zaloguj

Ciekawostki o kotach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STREFA 51 Strona Główna -> OFF TOPIC
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:26, 24 Maj 2010    Temat postu: Ciekawostki o kotach

Bardzo ciekawa strona polecam [link widoczny dla zalogowanych]

* Koty mają po pięć palców u każdej z przednich łap, ale u tylnych tylko po cztery.
* Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka.
* Kocica pozostawiona sama sobie może mieć młode cztery razy w roku. W każdym miocie rodzi się trzy do pięciu kociąt. Dlatego koty, które nie są przeznaczone do celów hodowlanych należy wykastrować lub wysterylizować.
* Wszystkie kocięta rodzą się ślepe i bezzębne, z zamkniętymi przewodami słuchowymi. Tuż po otwarciu oczy kociąt są zawsze niebieskie, bez względu na rasę. Właściwy ich kolor pojawia się dopiero po około 12 tygodniach.
* Dobrze traktowane koty mogą dożyć dwudziestu lat lub nawet przekroczyć ten wiek.
* Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.
* Gen odpowiedzialny za rude ubarwienie sierści kota jest powiązany z jego płcią i znajduje się w chromosomie X (gen determinujący płeć). Może on dać barwę rudą lub czarną. Tak więc, samice kota domowego, które mają dwa chromosomy X, mogą mieć w swoim ubarwieniu zarówno czarny jak i rudy kolor. Natomiast kocury, posiadające tylko jeden chromosom X nigdy nie będą mogły poszczycić się kombinacją tych dwóch kolorów.
* Jeżeli jednak u samczyka kota wystąpi rudo-czarne ubarwienie, to oprócz tego, że będzie on niezwykłym unikatem, na pewno okaże się też bezpłodny. Aby uzyskać w swoim umaszczeniu zarówno barwę rudą jak i czarną, kocur musi posiadać parę żeńskich chromosomów X determinujących płeć kota. Ta wyjątkowa kombinacja uczyni go bezpłodnym.
* Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością.
* Kolor oznak na futrze kotów syjamskich jest warunkowany przez temperaturę. Rejony ciała bardziej narażone na działanie zimna (nos, łapy, ogon) są ciemniejsze.
* Małe kotki syjamskie rodzą się całkowicie białe z powodu "upału" panującego w macicy matki przed ich narodzinami. To ciepło powstrzymuje ciemnienie oznak na futrze kociaków.
* Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność.
* Bieżące badania wykazują, że alergeny u kotów są powiązane z ich gruczołami zapachowymi. Koty mają takie gruczoły na twarzy oraz u nasady ogona. Ponieważ najwięcej zapachów wytwarzają samczyki, alergicy powinni najlepiej tolerować wysterylizowane samiczki.
* Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.
* Koty narażone są na choroby dziąseł oraz próchnicę. Ich zęby powinny być czyszczone przez weterynarza raz do roku.
* Koty, zwłaszcza w starszym wieku, mogą chorować na raka. W wielu przypadkach leczenie może przynieść dobre rezultaty.
* Większość kotów nie ma rzęs.
* Kotom nie należy podawać do picia krowiego mleka, gdyż większość dorosłych kotów nie przyswaja zawartej w nim laktozy, co może być przyczyną biegunki.
* Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa.
* Koty, które mają białe futro i jasną skórę na uszach są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Częste przebywanie na słońcu może spowodować u nich raka skóry. Zdarzały się przypadki, że trzeba było usuwać kotom duże fragmenty zaatakowanej nowotworem tkanki na uszach. Aby zapobiegać takim przypadkom, można smarować uszy kota filtrem słonecznym, lub - co lepsze - trzymać kota w domu.
* Koty mogą nabawić się tasiemca poprzez zjadanie pcheł. Inną drogą zakażenia się tym pasożytem mogą być upolowane myszy. Jeżeli Twój kot złapie mysz, najlepiej jest odebrać mu jego zdobycz.
* Wiele osób obawia się zarażenia się od kota toksoplazmozą. Choroba ta może rozwinąć się u ludzi, ale znacznie poważniejszym problemem są defekty płodu, które może ona wywołać. Toksoplazmoza jest powszechną chorobą u kotów i wywołujące ją pierwotniaki często znajdują się w kocich odchodach. Najczęstszą przyczyną jej występowania u kotów jest zjadanie przez nie surowej, bądź niedogotowanej (krwistej) wołowiny. Aby jej unikać, kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności nie powinny dotykać kociej toalety.
* Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela.
* Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.
* Ciąża u kotki trwa 58 - 65 dni.
* Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków.
* Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.
* Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h.

* Niektóre kocięta rodzą się z dodatkowymi palcami. Wada ta nazywana jest polidaktylią i nie przeszkadza zbytnio w normalnym funkcjonowaniu.
* Ciało kotów pokryte jest gęstymi włosami okrywowymi, które chronią przed wpływem zmiennej pogody i z włosów puchowych, które formują krótki, miękki podszerstek.
* Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony.
* Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.
* Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory.
* Kocia mama sama uczy swoje młode, jak korzystać z kuwety.
* To jak traktowane są koty we wczesnym dzieciństwie wpływa na ich późniejsza osobowość.
* Wykastrowane kocury żyją średnio o 3 lata dłużej od niekastrowanych.
* W przeciwieństwie do psów koty nie lubia słodyczy, choć niektóre liżą ciastka i owoce.
* Wiele popularnych roślin trzymanych w domu i ogrodzie stanowi truciznę dla kota.
* Inne popularne "trucizny" to czekolada i aspiryna. Spośród czekolad, najbardziej niebezpieczna jest pieczona czekolada (np. polewa ciasta).
* Przeciętny koci posiłek to ekwiwalent pięciu myszy.
* Przodkiem wszystkich kotów domowych jest afrykański dziki kot, który występuje do dnia dzisiejszego.
* W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.
* Również w starożytnym Egipcie koty były mumifikowane i składane do grobowców. W czasie prac wykopaliskowych w pewnym starożytnym mieście natrafiono na 300 000 mumii kotów.
* W średniowieczu koty, podobnie jak czarownice, palono na stosach.
* Pierwsza wystawa kotów odbyła sie w Londynie w 1871 roku.
* Obecnie zarejestrowanych jest około 100 ras kotów domowych.
* Koty nie lubia krzyków i gwałtownych ruchów, nie powinno się więc wybierać ich na pupili małych dzieci.
* Koci słuch jest niezwykle czuły. Pozwala mu to słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek.
* Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco.
* Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz. Jednak niektóre koty robią to, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta), których należy karmić i nauczyć polować.
* Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części podniebienia. Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.
* Koty są szczególnie wrażliwe na cząsteczki zapachów zawierające azot i unikają miejsc, w których one występują. Podobnie nie znosza mocno chlorowanej wody z kranu oraz nie lubią jeść z naczyń, które pachną detergentami.
* Koty poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia.
* Niektóre koty nadużywają zabiegów pielęgnacyjnych, co może doprowadzić do poważnych problemów takich jak zapalenie skóry, utrata sierści czy skołtunienie futerka.
* Napoleon I bał się kotów.
* Abraham Lincoln uwielbiał koty. W białym domu miał ich czwórkę.
* Kot ma po cztery rzędy wąsów po każdej stronie pyszczka.
* Koty można nauczyć chodzenia na smyczy, choć wymaga to cierpliwości i regularnych treningów. Im młodszy kot, tym szybciej osiągniemy rezultaty.
* Mruczenie nie zawsze jest u kotów oznaką zadowolenia. Koty mruczą również, gdy są chore, bezbronne (aby ubobruchać przeciwnika), koty dominujące mruczą, kiedy podchodzą do innych w przyjaznych zamiarach.
* Kocimiętka działa na większość kotów podobnie jak marihuana na ludzi.
* Spośród wszystkich gatunków kotów jedynie kot domowy potrafi podczas chodzenia trzymać ogon w pozycji horyzontalnej.
* Zadowolony kot trzyma ogon wysoko uniesiony do góry.
* Prawie 10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie.
* Kocie rodziny najlepiej czują się w parzystych grupach.
* Puls kota wynosi 110-170 uderzeń na minutę. Najłatwiej wyczuć go w miejscu, gdzie tylna łapa łączy sie z tułowiem.
* Kąt widzenia kota wynosi około 185 stopni.
* Mainkuny są około 4-5 razy większe od kotów singapurskich, które należą do najmniejszej rasy świata.
* Gepardy to jedyne koty, które nie mogą chować pazurów.
* Najwrażliwsze włosy na ciele kota to wąsy, brwi oraz włosy znajdujące się pomiędzy poduszeczkami palców.
* U ludzi i kotów te same rejony mózgu odpowiedzialne są za emocje.
* Mózg kota bardziej przypomina ludzki niż psi.
* W ciele kota znajduje się 206 kości, w ciele człowieka - 230.

Informacje pochodzą z [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez ezynka dnia Pon 19:34, 24 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
devoli
Moderator



Dołączył: 13 Kwi 2010
Posty: 589
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: zachodniopomorskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:44, 27 Lis 2010    Temat postu:

dopiero znalazłam dziś ten temat
Ok! Ok!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
zielakj




Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Głuchołazy
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:25, 03 Sty 2011    Temat postu:

Fakty I Mity

Mit: Kot zawsze spada na cztery łapy.
Fakt: O ile koty instynktownie spadają nogami w dół i mogą przetrwać upadek z dużej wysokości, może się również zdarzyć, że w wyniku takiego "lotu" kot połamie sobie kości. Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okna może zapobiec nieszczęśliwym upadkom.
Mit: Kot powinien codziennie pić mleko.
Fakt: Koty zazwyczaj lubią mleko ale go nie potrzebują, jeżeli są właściwie odżywiane. Niektóre koty mogą nawet nabawić się biegunki, jeżeli wypiją go zbyt dużo. Jeżeli zamierzamy w ogóle podawać kotu mleko - to tylko w małych ilościach i niezbyt często.
Mit: Kastrowane koty automatycznie przybierają na wadze.
Fakt: Podobnie jak ludzie, koty tyją, gdy za dużo jedzą i nie zażywają ruchu. Jeżeli kot zostanie wykastrowany w chwili, gdy jego zapotrzebowanie energetyczne ze względu na rozwój jest jeszcze dosyć duże, isntieje niebezpieczeństwo, że pozostanie przy swoich zwyczajach żywieniowych i szybko utyje. Właściciele kotów przede wszystkim nie powinni przekarmiać swoich pupilków.
Mit: Koty nie chorują na wściekliznę.
Fakt: Wszystkie ssaki, włączając w to koty, mogą chorować na wściekliznę. Podobnie jak psy, koty należy regularnie szczepić przeciw tej chorobie.
Mit: Koty trzymane w domu nie mogą się niczym zarazić.
Fakt: Pomimo przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, koty są wciąż narażone na kontakt z zarazkami przenoszonymi drogą powietrzną lub przyniesionymi przez ich właściciela na obuwiu lub ubraniu. Nawet najbardziej "domowe" koty czasem opuszczają swoje siedziby i są wówczas narażone na styczność z różnymi chorobami i pasożytami poprzez kontakt z odchodami innych zwierząt.
Mit: Koty zarażają się tasiemcem poprzez zjedzenie zepsutego pożywienia.
Fakt: Zwierzęta domowe zarażają się tasiemcem poprzez połykanie pcheł, noszących w sobie tego pasożyta. Koty mogą się też zarazić zjadając zainfekowane myszy lub inne drobne zwierzęta.
Mit: Dodawanie czosnku do karmy kotów pomaga w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego.
Fakt: Czosnek może poprawić walory smakowe kociego jedzenia, ale nie ma żadnego wpływu na robaki żyjące w jego przewodzie pokarmowym. Najskuteczniejszą metodą jest uczciwe leczenie za pomocą środków przepisanych przez weterynarza.
Mit: Kobiety w ciąży nie powinny trzymać kotów.
Fakt: Niektóre koty mogą być zarażone toksoplazmozą, która może mieć zły wpływ na rozwój płodu w łonie matki. Ginekolodzy ciągle jeszcze zalecają przyszłym matkom pozbycie się kota, jednak nie jest to konieczne, ponieważ pierwotniaki rozwijają się tylko w kale kota. Ciężarna kobieta może się nimi zarazić bezpośrednio lub pośrednio, np. kiedy przetrze usta ręką, którą uprzednio usuwała kocie odchody z kuwety. W zupełności wystarczy aby przyszła matka unikała kontaktu z kocią "ubikacją" i scedowała obowiązek jej czyszczenia na innego z domowników.
Mit: Zmysł równowagi kota jest ulokowany w jego wąsach.
Fakt: Kot używa wąsów jako "czujników" do badania otoczenia, a nie do zachowywania równowagi.
Mit: Zwierzęta leczą swoje rany liżąc je.
Fakt: W rzeczywistości lizanie może tylko spowolnić proces gojenia i spowodować większe uszkodzenie rany.
Mit: Każda kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć młode.
Fakt: To całkowicie wyssane z palca przekonanie spowodowało już w kocim istnieniu nieskończenie wiele cierpień. Olbrzymie masy włóczących się kotów, wyrzucone, utopione lub otrute kociaki oraz wiecznie przepełnione schroniska dla zwierząt to skutki braku kontroli nad rozmnażaniem się kotów. Poza tym ciąża u kotki może być czynnikiem, który ujawni ukryte dotąd choroby. Nie istnieją żadne medyczne przesłanki ku temu, aby kotka rodziła "dla zdrowia".

Informacje z [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sonatara
Administrator



Dołączył: 29 Mar 2010
Posty: 332
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:58, 03 Sty 2011    Temat postu:

Tak, te mity niestety nadal pokutują w naszym społeczeństwie (i o zgrozo, często nawet wsród lekarzy wet.) Zalamany

Więc trzeba jak najwięcej mówić o tym i uświadamiać ludzi, bo to nie wynika z ich złej woli, tylko z niewiedzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:16, 03 Sty 2011    Temat postu:

Popularne jest też propagowanie rasowy= rodowodowy, ale ludzie i tak do końca nie wiedzą o co chodzi. I wcale nie ma tu jakiejś ich złej woli, po prostu dla niektórych kot to kot, bez względu na to, czy ma rodowód czy nie.

Ostatnio zmieniony przez ezynka dnia Pon 21:16, 03 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Patrycja




Dołączył: 10 Lut 2011
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:02, 10 Lut 2011    Temat postu:

Trzeba też dodac że czasem ludzie(m.in mówią na wystawie patrz mamy takiego w domu tylko tych fal nie ma:)) Myślą że każdy kot to kot dachowy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:18, 11 Lut 2011    Temat postu:

To coś takiego jak dla nas białych każdy czarnoskóry jest taki sam Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:38, 12 Lut 2011    Temat postu:

Czytałam na miau.pl i mam pytanie : czy Wy widzicie coś ładnego, pięknego, no nie wiem coś takiego co warto hodować i utrwalać w postaci pięciu palców u kotów tj. pollydactyli
Nie potrafię znaleźć w tym piękna... przepraszam Zawstydzony

dla przykładu
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 6:31, 20 Paź 2011    Temat postu:

"Czarny kot przebiegający drogę oznacza, że zwierzę dokądś idzie"

Groucho Marx
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ezynka
Administrator



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 815
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: kuj-pom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:28, 02 Lis 2011    Temat postu: Kocie łaty

Powtórka z białego
Do powstania łat konieczne są kolory. Aby kot w ogóle posiadał jakikolwiek kolor, konieczna jest obecność w sierści melaniny, barwnika odpowiedzialnego za barwę skóry i włosów u ssaków. Geny determinujące barwę kociego futerka wpływają na proces wytwarzania melaniny: czy w ogóle jest wytwarzana (gen C), czy melanocyty (komórki produkujące barwnik) prawidłowo migrują do skóry podczas rozwoju kociego zarodka (gen W) oraz w jaki sposób i w jakich obszarach skóry kota melanina się znajdzie (gen S).

Dominujący allel C (dziki, pierwotny) pozwala na prawidłową syntezę melaniny, natomiast jego recesywne allele c, ca, cb, cs powodują albo całkowity albinizm albo powstanie charakterystycznych znaczeń na futrze: syjamskich (koty o genotypie cscs), burmańskich (cbcb) lub tonkijskich (cbcs).
Z kolei gen W zapobiega wędrówce melanocytów do skóry w trakcie rozwoju zarodkowego. W efekcie niewybarwiony włos jest półprzezroczysty i optycznie sprawia wrażenie białego. Każdy inny kolor, jaki kot niesie w swoim genotypie, zostaje w ten sposób zamaskowany, gdyż nie ma melanocytów potrzebnych do jego wytworzenia, chociaż czasami można go zobaczyć na głowach świeżo urodzonych kociąt w postaci barwnej smugi, która zanika, gdy kociak dorasta. Recesywny allel w nie wywołuje takiego efektu i pozwala na ujawnienie się oryginalnego koloru kota.
Czasami porównuje się działanie genu W do założenia przez kota białego płaszcza, który przykrywa kolory futerka pod spodem. Czasami zamiast płaszcza kot zakłada białe skarpetki, pończochy lub krawat: za występowanie tych białych plam odpowiada gen S, zwany genem łaciatości lub podwójnego koloru.

Gen łaciatości

Gen S (od angielskiego spotted – łaciaty, plamisty), determinujący występowanie łat, również wpływa na migrację melanocytów w trakcie rozwoju zarodkowego. Jego działanie sprowadza się do zmniejszenia liczby melanocytów. Jeśli jest ich mniej, futro może się wybarwić jedynie na niektórych obszarach, co w efekcie powoduje powstanie białych plam, pozbawionych barwnika, czyli łat. Gen łaciastości ma dwa allele. Pierwotny (pierwsze koty nie były łaciate!), recesywny allel S nie powoduje wystąpienia łat. Obecność dominującego allelu S wpływa na wystąpienie łat na futrze.
Ale tu – ciekawostka: gen S jest przykładem genu o niepełnej dominacji, co ostatecznie oznacza, że homozygota SS ma białe plamy, heterozygota Ss także, ale zdecydowanie mniejsze niż u SS, natomiast homozygota ss jest całkowicie białych łat pozbawiona.

Jak widzimy, liczba białych łat w fenotypie może się u różnych kotów wahać: od jednej malutkiej białej kępki na brzuchu lub pod brodą aż do niemal całkowitej bieli z małą kolorową plamką na uchu czy ogonie. Dlatego sam wygląd kota nie pozwala odróżnić homozygoty od heterozygoty: przyjmuje się umownie, że granica między heterozygotą Ss, a homozygotą SS przebiega przy zabarwieniu 1/2 powierzchni ciała.

Łaty usystematyzowane

Okazuje się, że nawet coś tak nieokreślonego, jak łaty, można uporządkować i pogrupować. W związku z różnicami w ilości białego koloru FIFe wyróżnia kilka typów umaszczenia oznaczonych kodami EMS:

01 – van (większość powierzchni ciała biała, kolor widoczny tylko w postaci charakterystycznych łat na głowie i ogonie;
02 – arlekin (łaty na całym ciele: zabarwienie na głowie, ogonie i grzbiecie, a wzór łat nieokreślony)
03 - bicolour (kot dwubarwny, podobna ilość bieli i koloru)
04 – mitted (białe rękawiczki, skarpetki i broda)
05 - snowshoe (kot z oznaczeniami oraz białymi łatami na piersi, pyszczku, łapkach)
09 - nieokreślona ilość koloru białego (unspecified amount of white)

Należy pamiętać, że podobnie jak pręgowanie, łaty nie określają rasy kota, a wymienione kody EMS oznaczają jedynie stopień zabarwienia.

Kilka komplikacji i ciekawostek


Gen S wpływa również na zabarwienie oczu kota. Może się zdarzyć, że u kotów z dużą ilością białych łat (przede wszystkim w okolicach głowy) jedno lub oboje oczu będą niebieskie.
Łaciatość w postaci ekstremalnej daje nam całkowicie białego kota i może być powodem głuchoty.
Niewykluczone, że gen S posiada więcej niż dwa allele. Jeden z nich (allel Sp) może się ujawnić jako biała łata na głowie w kształcie litery V.
Gen S wpływa także na ekspresję innych genów związanych z kolorem. U szylkretowych kotek powoduje, że rude i czarne włosy grupują się w wyraźne, oddzielone plamy. Dlatego szylkretki z domieszką białego częściej są tricolorkami nazywanymi calico, natomiast szylkretki pozbawione białych plam mają włosy czarne i rude przemieszane ze sobą.
Kod EMS 04 (mitted) dotyczy tylko rasy ragdoll.
Kodem EMS 05 (snowshoe) mogą być oznaczane tylko koty amerykańskiej rasy snowshoe, która powstała ze skrzyżowania amerykańskich kotów krótkowłosych z syjamami. Nazwa tych kotów pochodzi od białych skarpetek, które noszą na łapach. Według standardu rasy kot snowshoe musi mieć czysto białe zabarwienie łapek.

tekst pochodzi ze strony:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kittyala




Dołączył: 15 Wrz 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:56, 15 Wrz 2015    Temat postu:

no prosze duzo ciekawych informacji:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STREFA 51 Strona Główna -> OFF TOPIC Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Programy
Regulamin